Як влаштувати людину у будинок престарілих в Україні
Старість може бути на радість! Яскравий приклад тому – діяльність будинків для людей похилого віку в країнах Європи, США та Японії. Поступово переймаючи їх досвід, українці все частіше обирають для життя своїх престарілих батьків саме такі спеціалізовані заклади.

Головне - не помилитися у виборі будинку для людей похилого віку, щоб рідна для вас людина почувалася комфортно, захищено та мала безтурботне життя.
Кого беруть у будинки престарілих?

Будинок престарілих – спеціалізований заклад для людей похилого віку та стареньких, де вони проживають на постійній або тимчасовій основі. До будинку престарілих приймають інвалідів, пацієнтів з хронічними захворюваннями та самотніх людей пенсійного

віку. Як правило, всі вони потребують постійного догляду та медичної допомоги.
Як оформити людину до приватного будинку престарілих

Для оформлення у приватний будинок престарілих потрібна добровільна згода літньої людини та її рідних (дітей або опікунів). Зазвичай, процедура поселення проводиться дуже швидко, бо передбачає мінімум вимог та документів.

Перелік документів для оформлення у приватний будинок престарілих

Для оформлення в приватний будинок для людей похилого віку вам необхідно надати наступний пакет документів:

  1. Паспорт літньої людини;
  2. Ваш паспорт для укладання договору з будинком престарілих;
  3. Медичну документацію старого (або інваліда), яка є в наявності - історія хвороби, флюорографія, рецепти тощо.
Зверніть увагу! Правила приватного будинку престарілих можуть передбачати певні вимоги щодо списку документів. Тому їх перелік краще дізнатися завчасно - у телефонному режимі або при особистому відвідуванні закладу.

Як потрапити до державного будинку престарілих на безкоштовній основі

Для безкоштовного оформлення до державного геріатричного пансіонату або будинку-інтернату вам необхідно звернутися до Управління соціального захисту за місцем проживання. На підставі наданих вами документів представник соцзахисту оформлює путівку до державного закладу.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів № 772 від 2 вересня 2020 року право на безкоштовне проживання в державному геріатричному пансіонаті або будинку-інтернаті можуть отримати:

  1. інваліди І групи;
  2. інваліди, які позбавлені батьківського піклування або мають статус дітей-сиріт;
  3. люди похилого віку з інвалідністю II-III груп з низьким рівнем доходу (менше 2-х прожиткових мінімумів, передбачених для непрацездатних громадян).

Якщо людина похилого віку не належить до вищезазначених категорій, то її поселення до державного закладу передбач надання послуг на платній основі (лише за наявності вільних місць в пансіонаті або інтернаті). В обох випадках родичи старенького повинні зібрати досить великій пакет документів.

Перелік документів для заселення у державний будинок пристарілих

Для заселення в державний спеціалізований заклад вам необхідно мати та надати працівникам Управління соцзахисту такі документи:

  1. Паспорт літньої людини;
  2. Ідентифікаційний код старенького;
  3. Медичний висновок про фізичний стан пенсіонера (або інваліда);
  4. Рішення суду про недієздатність (або дієздатність) старого;
  5. Довідку про доходи престарілого (за останні 6 місяців);
  6. Пенсійне посвідчення літньої людини;
  7. Документи, що засвідчують вашу особу, як представника чи опікуна старенького тощо.

Після цього представники Управління соціального захисту створять експертну комісію для вивчення умов проживання пенсіонера (або інваліда), фінансових можливостей вашої родини та потреб у отриманні соціальних послуг від державного закладу на безкоштовній або платній основі.
Що краще, приватний будинок престарілих чи державний
Оформлення до державного будинку для літніх людей забере багато часу і сил, а умови проживання в ньому, м'яко кажучи, не найкращі. Щоправда, якщо рідна для вас людина належить до пільгової категорії громадян, то вона зможе жити в будинку престарілих безкоштовно. На цьому переваги державних закладів закінчуються.
Принципово інші умови оформлення та надання послуг готові запропонувати приватні будинки престарілих. Хоча такі заклади і працюють виключно на платній основі, натомість вони насправді зацікавлені в комфортному житті літньої людини, бо дорожать своєю репутацією. В приватному будинку престарілих рідна для вас людина завжди під наглядом та задоволена життям. Вибір за вами, як то кажуть. Є питання - дзвоніть!